Sámedikkelága ođastus | Saamelaiskäräjälain uudistaminen

Sámediggi lea nammadan máŋgii ee. Anne Nuorgama sámedikkelága ođastusbargojovkui.

Saamelaiskäräjät on nimennyt useasti mm. Anne Nuorgamin saamelaiskäräjälain uudistustyöryhmään.

Riikabeivviid válgabadji 2019-2022 – Eduskunnan vaalikausi 2019-2022

Riikabeivviid válgabadji 2015-2018 – Eduskunnan vaalikausi 2015-2018

Oaiveminister: Juha Sipilä (KESK)

Vuoigatvuohtaminister: Antti Häkkänen

Jurista Anne Nuorgam: ”Sápmelašvuohta lea dál almmuhanášši – 30-50 000 ođđa ohcci?”, Yle 2015

Pääministeri: Juha Sipilä (Guovddáš)

Oikeusministeri: Antti Häkkänen

Juristi Anne Nuorgam: ”Saamelaisuus on nyt ilmoitusasia – 30-50 000 uutta hakijaa?”, Yle 2015 (saameksi)

Riikabeivviid válgabadji 2011-2014 – Eduskunnan vaalikausi 2011-2014

Oaiveminister: Alexander Stubb (24.6.2014 – 29.5.2015), Jyrki Katainen (22.6.2011 – 24.6.2014) (Olgeš)

Vuoigatvuohtaminister: Anna-Maja Henriksson

Pääministeri: Alexander Stubb (24.6.2014 – 29.5.2015), Jyrki Katainen (22.6.2011 – 24.6.2014) (Olgeš)

Oikeusministeri: Anna-Maja Henriksson

Riikabeivviid válgabadji 2007-2010 – Eduskunnan vaalikausi 2007-2010

Oaiveminister: Matti Vanhanen II (19.4.2007 – 22.6.2010), Mari Kiviniemi (22.6.2010 – 22.6.2011) Guovddáš

Vuoigatvuohtaminister: Tuija Brax

Pääministeri: Matti Vanhanen II (19.4.2007 – 22.6.2010), Mari Kiviniemi (22.6.2010 – 22.6.2011) Guovddáš

Oikeusministeri: Tuija Brax

Riikabeivviid válgabadji 2003-2006 – Eduskunnan vaalikausi 2007-2010

Oaiveminister: Anneli Jäätteenmäki (17.4.2003 – 24.6.2003), Matti Vanhanen (24.6.2003 – 19.4.2007) Guovddáš

Vuoigatvuohtaminiser: Johannes Koskinen (24.6.2003 – 23.9.2005), Leena Luhtanen (23.9.2005-19.4.2007)

Pääministeri: Anneli Jäätteenmäki (17.4.2003 – 24.6.2003), Matti Vanhanen (24.6.2003 – 19.4.2007) Guovddáš

Oikeusministeri: Johannes Koskinen (24.6.2003 – 23.9.2005), Leena Luhtanen (23.9.2005-19.4.2007)

Riikabeivviid válgabadji 2003-2006 – Eduskunnan vaalikausi 2007-2010

Oaiveminister: Paavo Lipponen II

Vuoigatvuohtaminiser: Johannes Koskinen

Pääministeri: Paavo Lipponen II (Sos.Dem)

Oikeusministeri: Johannes Koskinen